شماره بهترین وکلای مهریه در مشهد

نحوه مطالبه مهریه

نحوه مطالبه مهریه در مشهد بدین صورت است: وکیل مشهد در صورتی که سند ازدواج رسمی باشد ابتدا برای مطالبه مهریه، به دفتر محل ثبت ازدواج مراجعه کرد تا اجراییه صادر نماید و  اجراییه را به صورت سیستمی به اداره ثبت اسناد و املاک مشهد (واحد مهریه) ارسال نماید.

طبق قانون، مهریه هم از طریق دادگاه و هم از طریق ثبت اسناد در صورت داشتن ملک و… قابل به اجرا گذاشتن بود اما چندی است که با بخشنامه ای در سراسر کشور، به اجرا گذاشتن مهریه تنها در ثبت اسناد امکان پذیر است و درخواست اجرای مهریه از طریق دادگاه های خانواده انجام نمی شود.

البته اگر سند ازدواج عادی باشد نیازی به مراجعه به محضر ازدواج و اداره ثبت نیست و می تواند به یکی از دفتر خدمات قضایی مشهد مراجعه و شخصا یا توسط وکیل تقاضای اجرا نمود.

در صورتی که تمایل داشته باشید، می توانید از مجموعه حقوقی آریا  وکیل مناسب مهریه را درخواست کنید. ما به شما زبده ترین وکیل ها را در شهر مشهد معرفی می کنیم. برای دسترسی به اطلاعات تماس با ما کلیک کنید…

مطالبه ی حقوق برابر در ازدواج بهتر از مهریه های سنگین - Sputnik Iran

وصول مهریه از طریق اجرای ثبت مشهد

مطابق ماده ۲ آیین نامه اجرایی اسناد لازم الاجرا مصوب ۱۳۷۸، درخواست اجرای مفاد اسناد رسمی، در مورد مهریه و تعهداتی که ضمن ثبت ازدواج و طلاق و رجوع شده نسبت به اموال منقول و سایر تعهدات (به استثنای غیرمنقول) از دفتری که سند را تنظیم کرده است و نسبت به اموال غیرمنقول که در دفتر املاک به ثبت رسیده است از دفتر اسناد رسمی تنظیم کننده سند درخواست می شود.

در این حالت زن یا وکیل مهریه می تواند قباله ازدواج خود را به دفترخانه محل ثبت عقد ارائه و تقاضای صدور اجراییه نماید. سپس با اجراییه به اداره ثبت مراجعه و اجراییه به شوهر ابلاغ و بعد از مضی مهلت قانونی برای پرداخت دین، زوجه می تواند توقیف اموال شوهر را تقاضا نماید یا در صورت عدم دسترسی، ممنوع الخروج شدن وی را از کشور درخواست کند.

وصول مهریه از طریق دادگاه خانواده مشهد

زوجه می تواند با ارائه دادخواست حقوقی به دادگاه ویژه خانواده، مهریه خودرا مطالبه نماید و همزمان تقاضای توقیف اموال همسرش را نیز بنماید. در صوت ناتوانی زوجه از پرداخت هزینه دادرسی وی می تواند دادخواست اعسار از پرداخت هزینه دادرسی را به پیوست دادخواست مهریه ارائه دهد که دادگاه بدواً به این خواسته رسیدگی و سپس به خواسته اصلی می پردازد. بدیهی است زوجه، در صورت اثبات اعسار از پرداخت هزینه دادرسی معاف خواهد بود.

دادگاه به دادخواست زوجه رسیدگی می کند؛ در صورتی که زوجه مستحق دریافت مهریه باشد، دادگاه حکم به پرداخت مهریه می دهد؛ در این صورت مرد موظف می شود از زمان تعیین شده توسط دادگاه، مهریه همسرش را بپردازد. اگر زوج مالی داشته باشد و زوجه بیم آن داشته باشد که تا زمان صدور حکم، زوج آن مال را تضییع کند یا از دسترس خارج کند، از دادگاه می خواهد قرار تامین خواسته صادر کند که در این صورت مال تا صدور حکم دادگاه، توقیف می شود. از مال تامین شده می توان مهریه را وصول کرد، در غیر این صورت عدم پرداخت مهریه ضمانت اجرای کیفری دارد.

مهلت تجدیدنظر خواهی بیست روز است. زوجین ظرف این مدت می توانند به رای دادگاه اعتراض کنند، بعد از اینکه رای دادگاه قطعی شد زوجه می تواند ماده ۳ قانون نحوه ی اجرای محکومیت های مالی را اعمال کند؛ یعنی، اگر زوج معسر نباشد و بدهی خود را پرداخت نکند، حبس زوج را درخواست کند؛ اما اگر توسط دادگاه معسر شناخته شود دادگاه رأی به تقسیط مهریه می دهد؛

باید توجه داشت که فوت زوج در مطالبه مهریه تاثیرگذار نیست و مهریه از ماترک شوهر و آنچه به جا گذاشته برداشته می شود. چنانچه زن هم فوت کند مهریه ساقط نمی شود. وکیل دعاوی ارث مهریه ارث است و به وراث وی خواهد رسید.

انواع مهریه
مهریه انواع و اقسام مختلفی دارد که مجاز به ازدواج و سند ازدواج با چهار نوع تقسیم مناسب است:
مهر المسمی:
به مهریه ای که در اعلامیه رسمی با توافق و رضایت زوجین و خانواده ها تعیین و ثبت شده است مهرالمسمی گفته است.
مهرالمثل یا مهریه متعارف:
اگر در هنگام انجام مطلبی به عنوان مهریه تعیین نشود و یا این چیزی است که برای مهریه قرار است مجهول شود زوجین خواهد شد پس از تصدیق با توافق هم آن را اجرا کنید.
مقدار مهرالمثل بر حسب جایگاه اجتماعی و شرافت خانوادگی زن با سایر صفحات مانند تحصیلات ، شغل و اوضاع و احوال او در
مقایسه با همسایگان و فامیل و افرادی که رتبه بندی شده اند و همه آنها را نیز تعیین می کنید.
مهر المتعه:
برای تعیین میزان مهرالمتعه ، برعکس مهرالمثل حال و شرایط و وضعیت مرد از حیات فقر و غنا در نظر گرفته شده است ؛ یعنی اگر دادگاه حکم به عدم امکان سازش (طلاق) صادر کند در ضمن آن حکم به پرداخت مهرالمتعه از سوی مرد به زن دیگری که دادگاه را با صلاحیت رسمی دادگستری و یا خود را برای تحقیق در مورد لازمه انجام می دهد و با توجه به وضعیت واقعی مرد از جهت اقتصادی و درآمدی ، مبلغی را از باب مهریه تعیین کرده و مرد را ملزم کرده است پرداخت آن را به زن جهت اجرای صیغه طلاق کند.
مهر السنه: اگر مرد زن را به کتاب خدا وسنت پیغمبر «صلی الله علیه وآله» تزویج کند مهریه قانونی و ۵۰۰ درهم است.
علت آنکه این نوع مهرالسنه شهرت پیدا شده این است که این میزان ، مهریه را است که رسول خدا (ص) مهریه زنان خود و دختران فاطمه (س) قرار داده است.
شرایط مهریه چیست؟
مهریه برای آن که معتبر باشد باید حائز شرایط باشد که مهمترین آن ها عبارت از:
مالیت داشته باشد: مانند سکه ، زمین ، پول و سهام دارای ارزش مالی و منفعت اقتصادی باشد.
تملک قابل قبول باشد: یعنی اولاً مرد باید مالک باشد و اگر مالکیت آن را به زن منتقل کند.
معلوم و معین باشد: مقدار ، جنس و اوصاف مشخص است مثلاً ۱۰۰۰ سکه بهار آزادی.
در ملک زوج باشد: مهریه باید در زمان وقوع عقد متعلق به مرد باشد یا زمانی که زن مهریه خود را بخاطر داشته باشد ، مرد با پول و دارایی خود را آن را تهیه کند.