چگونه شناسنامه المثنی بگیریم؟

مفقودی شناسنامه و گرفتن شناسنامه المثنی

شناسنامه المثنی
شناسنامه المثنی

گرفتن شناسنامه المثنی

اگر شناسنامه خود را گم کرده‌اید، بلافاصله باید برای گرفتن شناسنامه المثنی اقدام کنید. شناسنامه جزو مدارک شناسایی بسیار مهم است. به همین دلیل برای پیشگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی شما باید به سرعت مفقود شدن آن را گزارش دهید و بعد از آن برای اخذ شناسنامه المثنی اقدام کنید. طبق مصوبات جدید دولت، چاپ آگهی مفقودی شناسنامه در روزنامه‌های کثیرالانتشار دیگر الزامی نیست اما اقدام فوری شما بعد از گم شدن شناسنامه بسیار اهمیت دارد. در این مقاله به صورت کامل تمام مراحلی را که باید پس از گم شدن شناسنامه و برای گرفتن شناسنامه المثنی انجام دهید توضیح داده‌ایم.

پیگیری شناسنامه مفقودی

روابط عمومی سازمان ثبت احوال، به یابنده مدارکی مثل کارت شناسایی ملی و شناسنامه توصیه می‌کند که آن را به صندوق پست بیندازد و یا به یکی از شعبه‌های اداره ثبت احوال تحویل بدهد. بنابراین اگر افرادی شناسنامه شما را پیدا کنند، معمولاً آن را در صندوق پست می‌اندازند. با توجه به اینکه تمام مدارک شناسایی پیدا شده در سراسر کشور به اداره پست فرستاده می‌شوند، اداره پست این مدارک را در وب‌سایت مدارک یافت شده کشور قرار می‌دهد و یا آن را به سازمان ثبت احوال می‌فرستد. در نتیجه یکی از راه‌های پیگیری آنلاین شناسنامه مفقود شده، مراجعه به پورتال سازمان ثبت احوال است. بنابراین در گام اول برای پی‌گیری شناسنامه مفقودی باید به بخش خدمت الکترونیکی و سپس قسمت مدارک پیدا شده بروید. پس حتی اگر قصد انتشار آگهی مفقودی شناسنامه خود را دارید، باز هم با وارد کردن آدرس سامانه ثبت احوال کشور و سپس درج شماره ملی از وضعیت شناسنامه گم شده خود در سازمان ثبت احوال اطلاع پیدا کنید.

راه دیگر، مراجعه به وب‌سایت پست است. این بخش از سامانه که با نام «پست‌یافته» فعالیت می‌کند، تمام مدارک شناسایی یافت‌شده را ثبت می‌کند. بنابراین در گام دوم برای پی‌گیری شناسنامه گم شده، شما باید به سامانۀ پُست‌یافته مراجعه کنید و با وارد کردن نام، نام خانوادگی و دیگر مشخصات از پیدا شدن یا نشدن شناسنامه مفقودی خود اطلاع حاصل کنید. نکتۀ مهمی که همیشه باید به آن توجه باشید این است که داشتن یک کپی از مدارک ضروری و نگه داشتن آنها در جایی امن، در شرایط خاص به کمک شما می‌آید. برای درج آگهی مفقودی شناسنامه نیز به آنها نیاز پیدا خواهید کرد. در صورتی که مدرک شما پیدا شده باشد، فقط کافی است با در دست داشتن کارت ملی یا یک مدرک معتبر دیگر نظیر گذرنامه به نزدیک‌ترین دفتر پستی محل سکونت خود بروید. بعد از پر کردن فرم مربوطه، شناسنامه یافت شده به شما تحویل داده می‌شود.

شناسنامه المثنی چیست؟

شناسنامه یکی از اسناد هویتی مهم برای اشخاص در جامعه محسوب می شود. به همین دلیل اشخاص باید از این سند هویتی مهم محافظت نمایند. اما گاهی ممکن است شناسنامه فردی بنا به دلایل مختلفی مانند سرقت و …  مفقود شود. چنین شخصی باید به منظور دسترسی به شناسنامه خود، درخواست شناسنامه المثنی دهد. شناسنامه های المثنی که توسط سازمان ثبت احوال کشور تنظیم می شوند، دارای مهر المثنی می باشند که از همین طریق با شناسنامه های معمولی متفاوت هستند. باید گفت که شناسنامه های المثنی از نظر اعتبار هیچ فرقی با شناسنامه های اصلی ندارند و به همین میزان مورد تایید نهاد های گوناگون می باشند.

نحوه درخواست شناسنامه المثنی

در خصوص دریافت شناسنامه المثنی باید اظهار داشت که صاحب شناسنامه در صورتی که ۱۸ سال تمام داشته باشد و همچنین اگر سن وی زیر ۱۸ سال باشد، پدر یا جد پدری با به همراه داشتن شناسنامه خود و نماینده قانونی یا قیم با ارائه اصل مدارک قیمومت یا وکالتنامه، می توانند با مراجعه به اداره ثبت احوال محل سکونت خود درخواست شناسنامه المثنی خود و یا شخص متقاضی را مطرح نمایند.

مدارک مورد نیاز برای گرفتن شناسنامه المثنی

۱. استشهاد محلی در مورد فقدان شناسنامه.

۲. سه قطعه عکس جدید ۴×۳ و تمام‌رخ برای افرادی که بالای ۱۵ سال دارند.

۳. کپی شناسنامه همسر و فرزندان و همین‌طور صفحه دوم و سوم و سند ازدواج.

۴. اصل و کپی مدرک عکس‌دار معتبر در زمان مراجعه، مثل کارت ملی، گذرنامه، گواهینامه، کارت پایان خدمت که مدرک کپی توسط کارمند ثبت احوال همان شعبه، به صورت رسمی، برابر اصل شده باشد.

۵. در صورتی که مدرک عکس‌دار معتبری ندارید، تأیید عکس شما باید توسط نیروی انتظامی یا شورای اسلامی یا یک کارمند رسمی دولت طبق روال رسمی مخصوص به خودش صورت پذیرد.

۶. رسید بانکی هزینه‌های صدور شناسنامه مجدد.

در صورتی که برای بار سوم شناسنامه خود را گم کرده باشید و تقاضای صدور شناسنامه المثنی بکنید، علاوه بر مدارکی که گفته شد، باید یک گواهی عدم سوءپیشینه از نیروی انتظامی دریافت کنید و به ثبت احوال ارائه بدهید. همچنین چاپ آگهی مفقودی شناسنامه اختیاری است و الزام قانونی ندارد.

 زمان صدور شناسنامه المثنی

صدور مجدد شناسنامه المثنی و رسیدن آن به دست شما، معمولاً بین پانزده تا چهل و پنج روز کاری طول می‌کشد. انتشار آگهی مفقودی شناسنامه به شما کمک می‌کند که در این مدت از سوءاستفاده‌های احتمالی جلوگیری کنید. در ضمن، می‌توانید از طریق سامانه پیگیری مرسولات پستی، نسبت به زمان دقیق دریافت شناسنامه خود آگاهی پیدا کنید.